Reisijutt: nädalalõpp Taanis

Neli päeva tagasi tegin viimati arvuti lahti, et siia kirjutama tulla. Kuna aga kell oli siis hoopis hilisem kui praegu, ehk siis oli südaöö, ei olnud kindel, kas ma oma nimegi õigesti suudaks kirjutada ja nii ta jäi…kuni siis praeguse hetkeni, kus väljas särab päike ja mõtted on juba õues, aiamaal, kasvuhoones…istun ma siin uhkes üksinduses ja püüan midagi kirja saada. Sest muidu juhtub see, et kõik läheb meelest ja seda ju küll ei tahaks 😀

Lühiülevaade siis meie reisist, lastega Taanis. Sai ju lubatud.

Põnni jaoks oli see juba kolmas lennureis kuigi ega ta neid eelmisi ei mäleta, Piiga jaoks oli see esimene. Lapsed hetkel vanuses 4,3 ja 2,9.

Miks Taani?

Esiteks meile meeldib. Mina pole küll varem käinud, aga mu abikaasa on seal elanud, valdab taani keelt,  teab nende kultuuri, vaatame vahel ka Taani TV saateid, tema muidugi siis tõlgib mulle 😀

Teiseks seepärast, et see oli üks selline koht, kuhu saab üsna lühikese lennuajaga (Riiast) ja kuna meil oli reisimiseks ainult nädalalõpp, siis lendamisele rohkem aega kulutada ei tahtnud. Samuti olid olulised lennuajad, et saaks kohapeal rohkem aega veeta.

Suurem poiss jäi sõpradega kodu valvama, ega ei olekski saanud pikemat reisi ette võtta.

Esimene õhtu – sõit Riiga

Kuna lend Billundi läks reede varahommikul, pidasime targemaks neljapäeva õhtul juba Riiga sõita ja seal ööbida, et siis saaks hommikul normaalsel ajal ärgata, kõhud täis süüa ja siis rahulikus tempos lennujaama minna. Siit Lõuna-Eestist polegi Riiga teab mis ülemõistuse pikk sõit, kuigi eks laste jaoks on see üsna tüütu, kaua sa ikka viitsid aknast välja vahtida, ümberringi ainult metsad. Varustasin nad raamatutega, mida nad varem polnud näinud, raamatukogust leidsin just sellises mõnusas formaadis tugevate lehtedega raamatud ja need köitsid tähelepanu ikka päris pikalt. Eks metsapeatusi tuli ka teha. Ja joogipeatusi. Ja niisama seljasirutuspeatusi. Aga kohale me jõudsime. Hotell oli väga mõnus, peresõbralik, sinna läheks teinekordki 🙂 Kui keegi peaks tahtma Riias ööbida, siis Janne hotell võiks see koht olla küll 🙂

Hommik Riias

Enne lennujaama sõitu selgus, et Piiga on vist külmetunud ja tal kurk valutas. Ka isu oli kehv, panin algul selle reisiärevuse arvele kuid selgus, et ongi väike tõbi kallal. Olin juba päris mures, et kas üldse minna, kui nüüd jääbki haigeks? Läksime enne lennujaama veel apteegist läbi, kust saime kurgu spreid, imemistablette ja kraadiklaasi. Manustasin kohe talle seda astelpajuga spreid, mida tehes ma kartsin, et see jääb ilmselt esimeseks ja viimaseks korraks, sest no kellele saab meeldida mingi imeliku õlise olekuga vedelik kurgus, mille manustamine pole ju ka just kuigi leebe. Selgus, et Piigale saab! Ta nõudis seda juurde, rohkem, kui lubatud ja ma pidin keelduma. Talle maitses see!

Lapsed ikka oskavad üllatada.

Tundus, et see rohi mõjus kiiresti, sest ta ei kurtnud enam valu, küll aga oli veel selline uimane. Väike palavik oli ka. Lennukisse ettetellitud toitu ei puutunud neist kumbki, lasksime kaasa pakkida. Õnneks aga lend möödus täiesti probleemideta, ei valutanud kummalgi kõrvad, Piiga magas enamuse ajast ja kui kohale jõudsime, tundus, et haigus ongi üle läinud.

Billund ja Legoland

Kui olime kätte saanud oma auto, võtsime suuna otse Legolandi, kuna see asub kohe lennujaama kõrval ja tundus, et on hea mõte just kohe peale saabumist seal ära käia, sai ju lubatud ka. Kuna maandusime kell 14 siis oli meil aega tubli neli tundi Legolandis viibida, mille vältel saime palju näha ja teha. Ilm oli küll pilvine ja isegi natuke tibutas aga kuna olime varustatud vihmariietega, polnud sellest üldse mingit häda. Õhk oli ikkagi soe ja kõik ümberringi köitis nii meeletult laste tähelepanu. Piiga haigus oli ka justkui peoga pühitud! Milline kergendus!

NB! Hooajaväliselt ja reedesel päeval ei olnud üldse väga palju rahvast, mis oli päris tore, sest ei olnud pikki järjekordasid ja oli mõnusalt ruumi liikuda 🙂 Ahjaa, ja veel – kui on kaasas väiksemad lapsed, soovitan võtta juba kodust kaasa jalutuskäru – meil polnud ja olime sunnitud 50 DKK eest kasutama Legolandi laenutuskäru. ja no üleüldse tundsime tihti kärust puudus…järgmisel korral jälle targemad 🙂

“Mõned” pildid ka 🙂

Ööbimiskoht – B&B Munkebjerg

Majutuskoha valikul lähtusime sellest, et oleks lennujaamale ligemal, sõit sinna kestis ca pool tundi. Teiseks see, et saaks ise süüa teha ja et oleks mõnus rahulik koht, kus lastega hea olla.

See kodumajutus just selline oligi. Meid tervitasid kanad, kes mööda hoovi ringi jalutasid, kaks hobust, kass ja koer, aias puuris jänes ja merisiga. Ja kukk, keda Piiga natuke kartis. Aga nii mõnus kodune tunne oli, mis siis, et meil küll niipalju loomi pole aga selline mõnus rahulik maaõhk oli tuttav küll 🙂

Pererahvast me küll palju ei näinud aga nad tundusid sõbralikud. Eriti sõbraks sai väike terjer, kes avastas, et me teeme süüa ja jagasime seda ka talle. Ta oskas nii ilusti akna taga küsida ju…:)

Hommikusöök oli tellitud talust, igal hommikul sai suurest söögiruumist tuua oma juurde taldrikul valmis viilutatud sinki, juustu, lisaks munad otse oma kanadelt, jogurtit ja muud sellist kraami ka. Me muidugi ei jõudnud pooltki sellest kogusest ära süüa. Ülejäänud söögikorrad sõime kas väljas või tegime ise (tavaliselt õhtusöögi)

Pildid B&Bst

Kus me veel käisime?

Ega me siis koguaeg talus ei istunud (kuigi laste poolest oleks võinudki koguaeg jänest ja kassi paitada ja kanu vaatamas käia)

Esimesel õhtul, peale hotelli saabumist tegime ümbrusega tutvust, sõitsime veidi ringi ja vaatasime ilusaid kohti. Jalutasime näiteks ühes jahisadamas, kus lastel oli jälle nii põnev.

Laupäev – linnaekskursioonide päev

Vähest vihma trotsides võtsime ette reisi ühte ilusasse linna Vejle´sse. Suuruselt üheksas linn Taanis (ca 55 000 elanikku), asub looduslikult kaunis kohas, rahvarohke peatänav oli täis väikeseid poekesi, oli ka suuremaid kaubanduskeskusi, ühes neist käisime lõunat söömas. Peale sööki väsisid lapsed nii ära, et pidime ära sõitma. Uinaku tegidki nad autos, olid ju omadega nii läbi. Meie aga sõitsime siis veidi ringi ja nautisime vaateid…

Odendse – H.C. Anderseni sünnilinn

Kui lapsed ärkasid, olime jõudnud Odense linna. Kuigi ka selles, suuruselt kolmandas linnas oleks olnud tohutult palju teha ja vaadata alustades loomaaiaga, lõpetades H.C.Anderseni muuseumiga, andsime endale aru, et lapsed on väikesed ja väsinud, tahavad oma vaikses rütmis kulgeda ja nii me kulgesimegi, jalutasime linnas, vaatasime ümbrust, ratastel vuravaid taanlasi, käisime kohvikus Cockoo´s nest magustoitu nautimas. Siis juba vurasimegi edasi…

Korra tegime peatuse ka Koldingus, kuid meeletult tugeva tuule tõttu autost kaugemale ei saanudki, tuul oleks meid kõiki minema pühkinud, lapsed tahtsid ainult sülle ja nii me siis keerasimegi otsa farmi poole, koju oma kanade ja hobuste juurde..:)

Teel küll saime teha veel mõned peatused, et ma saaks jäädvustada mõned võtted loodusest…ja meie üüriautost 😀

Viimane õhtu

Nii tore oli iga kord, kui kuskilt tagasi nn hotelli jõudsime, loomade tervitus. Juba eemalt kuulsid nad auto häält ja igaüks tahtis tulla tervitama, kohe kaugelt paistsid peanupud talli ukse vahelt ja isegi kanad tulid iga kord õue, suurele tuulele vaatamata. Nii mõnus soe tunne tuli alati peale. Toas lapsed veel natuke mängisid, kui tuligi unejutu ja magamamineku aeg. Neil oli seal eraldi tuba, meie oma kõrval, kummalgi oma voodi. Küll aga kulmineerusid mõlemad ööd sellega, et nad mõlemad ronisid meie juurde magama. Võõras kohas on see täiesti tavaline nende puhul ja kuna meil oli ruumi küllaga, mahtusime ilusti ära ja magasime mõnuga hommikuni.

Hüvastijätt

Hommikul peale asjade pakkimist, läksime õue loomadega hüvasti jätma, kanadele tohtisime leiba ka viia. Hobused tulid kutsumise peale suure galopiga kaugelt heinamaa teisest otsast kohe meie juurde, nagu juba omad joped. Lastel oli nii kurb meel nende juurest ära minna…See nüüd ei tähenda muidugi seda, et me homme päev hakkame hobuseid ja kanu võtma. Ehk kunagi hiljem.

Teel lennujaama jõudsime veel veidi ringi sõita, toidupoes käia, et lennukisse midagi kaasa osta ja nii see reis meil otsa saigi. Tagasi Riiga jõudsime kuue paiku õhtul, sõime õhtust Lidos ja teel koju juba jäidki lapsed sügavasse unne, kodus tuli nad vaid voodisse ümber tõsta ja kaks väga väsinud reisiselli magasid öö läbi õndsat und.

Kokkuvõtteks

Kuigi meie lastele reisimine meeldib, nad pidasid hästi vastu ja üldiselt olid reisi ajal ka heas tujus, peab ütlema, et lähiajal ma nendega sellist lühireisi enam ette ei võtaks. Sain aru, et tegelikult on seda nende jaoks liiga palju. Oli palju uut ja elamusterohke reis ja see väsitas nad tegelikult väga ära. Sellest sain aru ka seetõttu, et peale reisi, võiks öelda isegi, et pühapäeval, tagasi sõites jäi Põnn haigeks. Tal küll polnud palavikku aga tal jäi lõpuks ka kurk haigeks, nii, et olime peale reisi kaks nädalat kodused.

Lastega on mõnusam reisida siis, kui on palju aega, ilmad muidugi ka soojemad sest eks see tuul neid ka väsitas ja räsis, ei saanud palju väljas olla. Ja juba see, et nad tahtsid pigem olla seal talus, toas mängida ja õues loomi paitada, näitas, et eks see linnade ja vaadete nautimine oligi pigem meile endile vajalik. Ja no muidugi, peabki olema nii, et ka vanemad saaksid ringi vaadata ja näha kohti, mida väga tahaks, aga siiski, mina tundsin koguaeg, et tegelikult lastele see väga ei paku midagi ja tuleb siis tulla teinekord pikemalt ja planeerida kõike nii, et ei oleks pidevat sõitmist ja palju kõndimist.

Aga no tegelikult, tagantjärele võttes, lastele siiski jättis see mingi mälestuse, nad ikka mängivad aeg-ajalt oma mängudes seda, et võtavad kotid selga, lähevad lennukipeale ja lendavadki Taani. Enne ööbivad Riias. Siis ei pea nii vara ärkama. 😀

Meie väikesed peeglid 🙂

Taani aga soovitan ma minna küll, tõesti on ilus maa ja ise tahan ka kindlasti sinna tagasi, et näha järgmine kord rohkem loodust, fjorde, jõgesid, merd…tuleks minna ilmselt soojemal ajal kuigi eks tuuline on seal vist päris tihti. Saarel elanud inimesed peaks olema muidugi harjunud, meil veel võtab aega 🙂

Loodan, et oli huvitav lugemine-vaatamine. Ma tegelikult selle kirjutamise ajal (ma alustasin 2 tundi!!!!!! tagasi!) mitu korda mõtlesin, et miks ma ikkagi teen seda? Kas tõesti kedagi huvitab ka? Päriselt. Noh, et ma võiks ju kirjutada kuhugi wordi, omale nö sahtlisse ka neid memuaare, sest ilm on täis neid reisi-, aiandus-, ehitus-, lasteteemalisi blogisid ja ma pole üldse mingi eriline kogemustega ja kirjutan ainult, et meelde jääks. Väike lootus on, et kellelgi on sellest ka mingit kasu….

Ma tänan tähelepanu eest!

Järgmisel korral üritan kirja panna meie järgmise reisi, mis toimus kõigest kaks nädalat peale Taani reisi, seekord vaid me kaks. Kas jah? 😀

Ja siis lähiajal veel (no lähima kuu jooksul, ma loodan) peaks kirjutama ikkagi teise korruse ehitusest (mis hetkel seisab), uuest projektist nimega SAUN, minu aias korraldatud katsetustest..Et siis on, mida oodata. Kui see ülepeakaela huvi peaks pakkuma 😀

Mõnusat nädalalõppu! 😉

7 kommentaari “Reisijutt: nädalalõpp Taanis

 1. Ma julgen küll öelda, et on “keegi” keda sedalaadi poste hea meelega loeb. Mind isiklikult huvitab nii väikelastega reisimise teema kui nädalavahetuse reis üldiselt. Uusi poste ootan muudkui huviga.

  Liked by 1 person

 2. Sattusin ka lugema. Meie just tulime Billundist. Meie sihiks oli küll otseselt ja ainult Legoland, lapsed vanuses 12, 9 ja 3. Olime Legolandis 2 täispäeva, avamisest sulgemiseni, ja keegi ära minna ei tahtnud. Nii äge oli! Eks seal ongi vähe vanematel just eriti äge, nagu minu omadel. Nad on hullult fännid ka.
  Meie majutusime seaslamas Billundi äärelinnas AirBnb kaudu saadud korteris, peremees jättis meile ka rattad, seega Legolandi sõitsimegi ööblast ratastega (3 km). Nii mõnus oli! Autot üldse ei tahtnud! Kolmandal päeval sõitsime ratastega niisama ringi, lähedalasuvatel liivikutel ja mujal. Seal on nii head rattarajad, et tasub just ratastega liikuda.
  Süüa tegime apartmendis, Legolandi võtsime söögi kaasa. Seal on küll söögikohad, aga kallid, see-eest väga-väga palju kohti pikniku pidamiseks.Uhh, hakka või blogi pidama, et kõik muljed kirja panna!

  Meeldib

  • Aitäh kaasa rääkimast! 🙂 rattasõitu kaalusime meiegi aga ilm võiks soojem ja kuivem olla sellisel juhul 🙂 järgmisel korral kindlasti laenutame rattad!

   Meeldib

 3. Pingback-viide: Reis aan te vatten met een stap | From guestwriters

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s