Töökas nädalalõpp

Ma ei saa teisiti, kui pean kirja panema nimekirja töödest, mis me sel nädalavahetusel tehtud saime. Loomulikult poleks me seda jõudnud teha kahekesi, kuid me ei pidanudki, kuna meile tulid appi oma vanas headuses ja tubliduses Tomi vanemad. Mõtlesime küll korraldada aiaehituse talgud aga piisas Tomil vaid mainida telefonis, et kui nad peaks tahtma aeda aehitada, siis meil saab. Ja mõeldud, tehtud. Suur kummardus neile igatahes! 🙂

Mis me siis tehtud saime?

Aed.

Reedel toodi lauad, postid päev varem. Kohalikud töömehed tulid appi vaiasid välja mõõtma ja otsasid (mis maasse lähevad) tõrvaga üle võõpama. Tootja kinnitusel pidavat küll piisama sellest kihist, mis juba nende poolt on peale pandud (mingi looduslik ilmastikukindel õli) aga vanad mehed ei usalda seda uue aja moodsat viisi ja olid oma tõrvapotiga kohal nagu viis kopikat ja tõrvasid otsad üle. Mõõtsid ja niitsid,puurisid ja saagisid ja nii osad vaiad maasse saidki. Eelmisel õhtul pidasime Tomiga veel tulise arutelu, kust täpsemalt see aed ikkagi lõpeb või jätkub. See ongi keeruline teema, sest peab ju kõigele mõtlema. Esiteks tuleb tiik väljapoole aeda jätta, siis peab samas arvestama, kuidas saun sobitub. Siis, et kas aed teha üleni ümber või lõpetada kuskil maja juures, nii, et jääb ainult esihoov piiratuks (koera mõttes vajalik?), samas kui nii, siis kuidas maja teisest küljest, maja ja aida vahelist ala korraldada nii, et ka kuidagi esteetiline jääks? No on ju keeruline! Aga esialgu lahendasime vaid ühe osa korraga. Minu peamine murekoht, tiik sai eraldatud ja edasi mõtleme…kunagi hiljem. Tänu äia ja meie pere suurima lapse abiga sai aed kuni teeni valmis. Nüüd veel jäänud koerasaba, ehk tee äärne osa plus kaks väravat – tiigi juurde viiv ja peavärav tee äärde. Pole veel aga otsustanud, millised postid teha. Rauast ei taha, pigem puidust.

 

Peenramaa
Kui ma alles hiljuti arvasin, et minust see suurte käntsakatega maatükk sinnapaika jääbki, siis tänaseks on seal mulda pistetud viis vagu herneid. Ka ülejäänud maa on ette valmistatud ja ootab elanikke. Peale selle traktori kündmist oli ju see maa selline, et midagi sinna külvata ei saa. Meil polnud aga aega (nagu ikka) ja jõudu seda üksipäini ümber ka kaevata. Siis tuli appi üks töömees, kes oma maamehe rammuga selle töö üksi ära tegi. Paar tundi ja asi korras. Peale teda käis veel ämm maa korralikult üle, rehitses vaodki sisse ja nii need herned sinna maha saidki. Madal sort pidi olema, paki pealt lugesin. Eks siis paistab. Täna ostsin turult spinatit ja brokkolit, ehk jääb veel ruumi ka mõne maasikataime ja füüsali jaoks. Eelmise aasta füüsali vaimustus pole veel üle läinud. Midagi rohelist tahaks kindlasti veel aga nende jaoks tulebki ehk üks kõrgpeenar teha, nagu eelmine kord kirjutasin.

Kuna eelmisel aastal sai maasikapeenar tehtud nö ajutisele peenrale krundi teise otsa, siis nüüd nii jääbki, et hakkame käima kahe aiamaa vahet. Järgmisel aastal aga plaanin maasikad ka ikka uuele aiamaale ümber tuua. Või õigemini peaks seda vist sügisel tegema.
Aiamaale ma kindlasti mingit väetist ega mürki panema ei hakka, nagu ka kasvuhoonesse. Orgaanilist muidugi panen, kanakaka on peamine. Munakoori ja nõgeseleotist plaanin ka kasutada seal, kus vaja.

Pildil ämm (ja kass, loomulikult) eelmise aasta peenart rohides

Blogisse 05

Iluaed

Ämm oli toonud kaasa mitu potitäit püsikuid, milledest ma muidugi ei tea ju midagi aga mul on hea meel, et just tema neid tõi kuna tal endal on nii ilus aed ja küll tema teab, mis omavahel sobivad ja ilusad on. Kuna aga majaesine kaevati täna üles, ei saanud sinna midagi planeerida ega istutada. Panime need siis maja idapoolsele küljele akende alla ja minu meelest sai ilus küll. Tuligi kohe selline vana talu tunne, nagu minu vanaemade aiadki olid täis ilusaid põõsaid ja lilli. Ma alati mõtlesin, et kuidas nad küll teavad kõike, mis millega sobib ja millal õitseb. Eks see ongi omaette teadus ja hobi, eks näis, kas minus ka suurem huvi tärkab. Praegu ma olen endiselt rohkem selline puude-põõsaste usku aednik.

Küll aga meeldib mulle, kui suvel aed õitseb, seega täitsin ka aknakastid lillede-maitserohelisega. Nüüd aga ei anna rahu see, et ülejäänud akende all ju pole neid kaste. Õnneks aga materjali on ja minu esimene kast ei lagunenudki koost, seega ma saan hakkama küll. Väikeste abiliste nõu ja jõuga muidugi.

 

Viljapuud

Me armastame oma viljapuuaeda. Pole midagi ilusamat õitsvatest vanadest õunapuudest! Jah, nad on vanad ja hoolitsematta, liiga kõrgeks kasvanud ja oksad risti rästi aga see ongi selle kõige võlu. Ja boonusena annavad nad veel õunu ka. Ja oleks, et mõni ei oleks hea sort, no et kellelgi ei maitseks. Kõik puud on maitsva saagiga! Üks neist näiteks on kahte sorti kandev puu – seal peaks olema valge klaar ja lambanina. Natuke võin eksida viimase sordi osas, kuna me kumbki hästi ei mäleta aga see eest mäletas tädi Vaike (91a), peame talle jälle üle helistama. Või veel parem, ta tahab ju jälle külla tulla, siis panen iga puu juurde sildi tema abiga 🙂
Niisiis, õunapuud jäävad. Muiduigi, mõeldes tulevikule, et iga puu on ükskord päris vana ja jääb kiduraks, tuleb istutada uusi noori õunapuid. Koht on enam vähem valmis mõeldud aga algust tegime hoopis pirnipuuga. Seda meil veel polnud siin vanade olijate hulgas. Kohalikul laadal oli aga üks puukool oma valikuga kohal ja mind rääkis ära puu, mille küljest saab väidetavalt nelja erinevat sorti pirni. Kaks varasemat, kaks hilisemat. Seega ta on meil nagu katsejänes, et kuidas see tegelikult toimib. Puu istutasime ka täiesti nö uude kohta, seal polnud varem ühtki viljapuud. Nüüd on. Meie esimene. Puu istutasin maha ämma ja laste abiga. Vaiad panid mehed järgmine päev enne suurt tormi, nii, et mu süda on nüüd rahul. Ehk sai kõik õigesti. Pärast käisin küll raamatuga ringi ja lugesin, mida oleks pidanud teisiti tegema aga ämm rahustas mind ja usub, et ei pea ka kõike raamatust lugema, peab ennast usaldama ja küll ta kasvama läheb. Ja tal on õigus, nii ongi. Eks mul ole see alguse asi. Täna näiteks sain turul ka ühe härra käest noomida, kui ma ütlesin, et ega ma täpselt ei teagi, mida tahan osta. Tema seepeale arvas, et mul kodutöö tegemata ja ai-ai-ai kui paha lugu. Kui ütlesin, et saage aru, see on mu esimene aiamaa, sai ta aru küll ja andis andeks. Aga seal roheliste taimede maailmas oli küll tunne, et tahaks nii palju ja samas ei tea midagi tahta. Nagu meil paljudel ilmselt 🙂 Ma loodan, et kui viie aasta pärast seda siin loen, olen kogemustega aiapidaja ja soovitan ise algajatele, mida võtta, mida proovida…

Lisaks kõikidele nendele töödele tegi äi meile veel imemaitsva õhtusöögi, mida me saime sääskedega tagaaias istudes jagada. Päikeseloojangu saatel oli mõnus tunnetada väsimust kontides ja mõelda, kui tore on, kui saab olla koos perega. Olgugi, et harva.

Täna, s.o 1.juunil algas majaesise haljasala projekt aga sellest teen eraldi teema. 🙂

Ahjaa, juba oleks meelest läinud. Kui kellelgi mu kallil sõbral on pakkuda sirelit, veel parem, kui erinevaid värve, siis ma lahkesti võtaks vastu ja leiaks neile koha ilutsemiseks. Vastu võin pakkkuda näiteks kibuvitsa :))

4 kommentaari “Töökas nädalalõpp

 1. Tere Kristiina, ma ei tea, kus kivi all ma elanud olen, et pole Su blogi varem avastanud, muudkui loen ja imetlen pilte 🙂 Küll mõnel on ilus kodu, ei ole kade, hea meel, et kellegil nii palju jaksu, ilumeelt ja tahet vana maja korda teha! 5+. Püüan tasapisi Su postitused kõik ikka läbi lugeda. Päikest Sulle ja perele sinna ning jõudu töötegemisel ja blogimisel!

  Meeldib

 2. Endal peaagu küps plaan osta sarnane talu Tartum mk nagu teil. Avastasin selle blogi, hakkasin algusest lugema, hekel olen jõudnud 2014 aasta suveni 🙂 Kõik on hirmus kenasti teil välja tulnud. Täpselt selline looduslähedane nagu endalgi soov on. Blogi lugemine annab julgust asi ikka ette võtta. Tekkis puht praktiline küsimus, et kas koostasite enne renoveerimist ka eelarve ja kas olete eelarves püsinud või lõhki läinud. Ise oleme suht remondikauged siiani ja kõige rohkem ongi hirm selle ees, kas raha ikka jätkub, äkki tuleb poole peal kulukaid halbu üllatusi, kust leida häid remondimehi, kuidas saada aru, et ehituse alaselt praaki ei tehta (kui ise pole ehitaja) jne, jne.

  Meeldib

  • Tere Liisi! Väga tore, et loed ja tunned huvi 🙂 Eks see algus ongi raske, tuleb kõik üksipulgi läbi mõelda, millised tööd on pakilised, mida saab hiljem teha, mida välja vahetada, mida jätta jne. Meil oli algusest peale eelarve koostatud jah, niipalju, kui oskasime aimata, palju midagi võib maksma minna. Kui hinnapäringud tehtud ja pakkumised käes, oli juba lihtsam. Aga lõhki läksime küll sellega, ca 30% kallimaks läks kokkuvõttes. Eks tagantjärele on lihtsam juba mõelda, mida oleks teinud teisiti. Üks asi, mis pähe tuleb, on näiteks see, kust saab meie arvates kokku hoida, kui võtta üks inimene nö vastutajaks ja järelvaatajaks. Maksaks talle eraldi palka selle eest, et ta jälgib, et kõik saaks õigesti tehtud. Nö prüjektijuht. Meil sellist inimest otseselt ei olnud. Igat tööd tegid eri brigaadid ja iga kord oli keegi, kes teistest kas paremini teadis või oskas ja kuidagi sai selleks, kes siis koordineeris. Aga lõpptulemuseks oli ikka see, et kuskil tekkisid mingid suhtlemise augud ja seetõttu midagi läks viltu. Aga õnneks ei olnud midagi suurt, lihtsalt ise pidime rohkem silma peal hoidma ja kohal käima, mitu korda üle rääkimas jne.
   Tööde järjekord oli meil siiski enam-vähem vist õige, kuna eesmärk oli ruttu sisse kolida, seega vesi-kanalisatsioon olid esmatähtsad. Ja köök. No see lihtsalt pidi olema kohe olemas. See oli muidugi üks kallimaid aga samas saime nt edasi lükata katlamaja tegemise. Soovitan aga jah leida keegi kogenud ja tragi projektijuht, kes annab nõu, kuidas mida teha ja hoiab kõigel silma peal.
   Ja kui edaspidi tekib küsimusi, siis kirjuta julgesti, vastan niipalju, kui oskan ja mäletan, mehe abiga siis 😀
   Edu ja jõudu teile! 🙂

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s